نخ دندان ؛ فراتر از یک نخ!!

توسط: | برچسب ها: , , , , , | نظرات: 0 | مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۶

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

نخ دندان

از بين نخ‌هاي گوناگون دندان مي‌توان علاوه بر نخ‌هاي معمولي به نخ‌هاي موم دار، ‌نخ‌هاي طعم‌دار، ‌نخ‌هاي فلورايد‌دار، ‌سوپرفلاس‌ها، ‌نوارهاي دنداني و نخ دندان‌هاي دسته‌‌دار اشاره كرد. ‌نخ دندان يا Dental floss نواري ساخته شده از تارهاي بسيار نازك نايلون يا پلاستيك (تفلون يا پلي اتيلن) است.

دلایل ضرورت استفاده از نخ دندان:

۱- اصولا هنگام مسواک کردن تنها یک چهارم سطح جانبی هر دندان تمیز می گردد و بقیه این سطح مسواک نخورده باقی می ماند.

۲- از سوی دیگر به علت تماس و اتصال سطوح جانبی دندان ها ، پوسیدگی این نواحی تا مدت ها از نظرمخفی مانده، دیده نمی شود.

۳- همچنین بدلیل کمی فاصله مغز دندان (پالپ) تا سطوح جانبی، پوسیدگی این نواحی خیلی زودتر به پالپ وعصب دندان سرایت می نماید.

مجموع این عوامل (تمیز نشدن با مسواک، مخفی ماندن پوسیدگی و نزدیک بودن پالپ دندان به سطوح جانبی)سبب پیشرفت پنهانی و سریع پوسیدگی در محل اتصال دندان ها و در نهایت آلودگی پالپ و شروع دندان درد می شود.همچنین مطالعات دانشمندان نشان

داده که شروع بیماری های لثه در اغلب موارد از این ناحیه صورت می گیرد.

روش استفاده:

۱- با یک قطعه از نخ دندان که دارای طول کافی باشد تا بتوان آن را به طور محکمی در دست گرفت، شروع کنید.۱۲ تا ۱۸ اینچ نخ معمولا کفایت می نماید.این قطعه ممکن است به دور انگشتان پیچیده شود یا این که دوسر آن ممکن است به صورت یک حلقه گره زده شود.

۲- نخ دندان را محکم بین انگشت شست و سبابه یا بین دو انگشت سبابه بکشید و آن را به آرامی از بین هرناحیه تماس با یک حرکت قوی عقب و جلو عبور دهید.نخئدندان را با فشار از ناحیه تماس عبور ندهید،چون ممکن است به لثه بین دندانی صدمه بزند.عبوردادن با قدرت نخ دندان از نواحی تماس، ایجاد شیار های جانبی در لثه می نماید.

۳- وقتی نخ دندان به صورت اپیکالی نسبت به ناحیه تماس بین دندان ها قرار می گیرد،آنرا در اطراف سطح جانبی یک دندان منطبق کرده و آن را به زیر لثه لبه ای بلغزانید.نخ دندان را محکم در طول دندان به طرف ناحیه تماس حرکت داده وسپس مجدداآن را به آرامی به داخل سالکوس برانید.این حرکات بالا و پایین را چند بارتکرار کنید.سپس نخ دندان را در امتداد لثه بین دندانی حرکت داده و همین کار را بر روی سطح جانبی دندان مجاور تکرار نمایید.

۴- این کار را در تمام سیستم دندانی  از جمله سطح جانبی آخرین دندان در هر نیم فک ادامه دهید.وقتی که قسمت کارگر نخ دندان کثیف شده یا شروع به رشته شدن می کند، از یک قسمت تازه نخ دندان استفاده نمایید.

 

-پیچیدن نخ دندان به دور انگشتان

-بسته شدن سه انگشت آخر و دور شدن دست ها از یکدیگر

-قطعه ای از نخ به طول ۲-۲٫۵ سانت بین انگشتان نگاه داشته می شود.

-عبور نخ از بین دندان های فک پایین

– عبور نخ از بین دندان های فک بالا

-عبور نخ از روی نوک انگشتان

 

گذراندن نخ بر روی ناحیه تماس دندان ها

 

با انجام حرکت اره ای در مسیر فلش نخ را به آرامی از ناحیه تماس دندان ها عبور می دهیم

 

حلقه کردن نخ به دور دندان

در حالیکه نخ به سطح جانبی دندان چسبیده است آنرا تا حد امکان بالا برده سپس به محل اولیه باز گردانید.(در مسیر فلش های عمودی)

ترتیب نخ زدن

طرز صحیح قرار دادن نخ بر روی ناحیه تماس دندان ها

روش غلط قرار دادن نخ بر روی ناحیه تماس.بدیهی است که نخ به هیچ وجه قادر به عبور از بین دندان ها نخواهد بود.

روش غلط قرار دادن نخ بر روی ناحیه تماس

نخ نگهدارنده برقی و دستی:

عمل کشیدن نخ می تواند با استفاده از یک وسیله نگهدارنده نخ (floss holder) آسانتر انجام گردد.وسایل نگهدارنده نخ دندان برای بیماران فاقدمهارت های دستی و برای پرستاران بیماران عقب مانده و بستری که به آنها در تمیز کردن دندان ها یشان کمک می کنند، مفید می باشد. یک نگهدارنده باید به اندازه کافی محکم باشد تا وقتی نخ در نواحی تماس سخت نفوذ می کند، استوار باشد و نخ کشیدن آن ساده باشد. عیب این وسایل این است که وقتی نخ کثیف شده یا شروع به پاره پاره شدن می نماید باید مجددا نخ به آن ها وصل گردد.

نگهدارنده های یک بار مصرف با نخ های از قبل نصب شده در دسترس بوده و ممکن است برای برخی بیماران مفید واقع شود.

وسایل نخ دندان برقی نیز در دسترس هستند.این وسایل یک موی (bristle) منفرد دارند که یک حرکت دایره وار می کنند.نشان داده شده که این وسایل بی خطر و موثر بوده ، ولی در برداشت پلاک بهتر از نخ دندان کشیدن با کمک انگشت نمی باشد.

نکات:

۱- بهتر است به محض عبور نخ از ناحیه تماس آنرا به دور یکی از دندان ها حلقه کنید.حلقه کردن نخ به دور دندان سبب جلوگیری از برخورد نخ با لثه و آسیب آن می شود.

۲- پس از نخ زدن دندان اول بدون آنکه نخ را از لای دندان ها خارج کنید بلافاصله آنرا به دور سطح جانبی دندان مجاور حلقه کرده و حرکات ذکر شده را مجددا تکرار نمایید.

۳- پشت دندانن آخر هر فک را فراموش نکنید.

۴-  بهتر است با هر نوبت مسواک زدن از نخ دندان نیز استفاده کنید.اگر این کار امکان ندارد حداقل یکبار در شبانه روز این عمل را انجام دهید.

۵- برای تمیز کردن دندان ها باید از نخ های مخصوصی که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده نمود.نخ های معمولی از سویی تمیز و بهداشتی نبوده و از سوی دیگر استحکام، ضخامت، ظرافت و خصوصیات ضروری دیگر را ندارند.

۶- در اوایل استفاده از نخ دندان ممکن است مقداری خون از لثه ها جاری گردد اگر لثه ها سالم و طبیعی باشند این خونریزی در روزهای بعد متوقف می شود.اما در مواردی که این خونریزی در روزهای بعد نیز ادامه پیدا می کند بعلت بیمار بودن لثه ها و یا غلط بودن روش نخ زدن است که برای رفع آن باید به جرمگیری و اصلاح روش نخ زدن پرداخت.

۷- افرادی که لثه های سالم و طبیعی دارند نباید از خلال، سوزن، چوب کبریت… جهت نظافت لای دندان استفاده کنند.این گونه لوازم از طرفی قادر به تمیز کردن کامل بین دندان ها نبوده و از طرف دیگر باعث آسیب لثه می شوند.

۸- پاره شدن یا ریش ریش شدن نخ هنگام استفاده دلیل بر وجود پوسیدگی، جرم یا پر کردگی غلط در ناحیه بین دندانی است.جهت رفع کردن این مشکل لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید.

۹- بسیاری از مردم فقط هنگامی که گوشت یا غذایی لای دندانهایشان گیر می کند از نخ دندان استفاده می کنند.در حالیکه وظیفه اصلی نخ دندان خارج کردن پلاک دندانی از لابلای دندان هاست.پلاک دندانی لایه نازک ،چسبنده و بی رنگی است که خود به خود بر روی تمام قسمت ها از جمله لا به لای دندان ها تشکیل می شود.قسمت اعظم پلاک از میکروب ساخته شده است.هر چه در برداشتن پلاک سهل انگاری شود تعداد میکروب ها زیادتر شده آسیب بیشتری به دندان ها و لثه وارد میکند.

۱۰- استفاده از نخ دندان می تواند سبب کاهش بوی بد دهان شود.

۱۱- اگر نخ از لای دندان های شما رد نمی شود نباید باعث گردد که استفاده از نخ را منتفی بدانید. جهت بررسی و یافتن علت این مساله لازم است حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

یک نظر بنویسید