مراحل درمان ایمپلنت

توسط: | برچسب ها: , , | نظرات: 0 | تیر ۱ام, ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

حتما برای شما هم این سوال پیش آمده که درمان و مراحل ایمپلنت به چه صورت است و چگونه انجام میشود. در این مقاله به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.

به طور کلی درمان ایمپلنت شامل دو مرحله اصلی جراحی و پروتز است. در این مطلب در مورد جراحی ایمپلنت مفصل تر صحبت خواهیم کرد چرا که طول درمان شما به طور عمده به این مرحله از کار بستگی دارد.

جراحی ایمپلنت به سه روش زیر امکانپذیر است:

  • روش یک مرحله ای (one stage)
  • روش دو مرحله ای (two stage)
  • روش بارگذاری فوری (immediate loading)

روش یک مرحله ای:

در این روش بیمار فقط یک جلسه جراحی خواهد داشت و جلسه دوم جراحی حذف خواهد شد.بدین ترتیب که قطعه هیلینگ اباتمنت طی جراحی مرحله اول روی فیکسچر بسته میشود و بعد از ۲-۳ ماه ایمپلنت مستقیما آماده قالب گیری است. در این روش باید   بیمار استخوان مطلوبی داشته و متخصص ایمپلنت هم مهارت کافی جهت این تکنیک را داشته باشد.

روش دو  مرحله ای:

در این روش دو جلسه جراحی برای کاشت ایمپلنت وجود دارد. طی جلسه اول پایه ایمپلنت (فیکسچر) در استخوان کاشته میشود و لثه روی آن بخیه میشود.سپس جهت جوش خودن ایمپلنت ۲-۳ ماه فرصت داده میشود. در این روش ایمپلنت در زیر لثه و داخل استخوان مدفون است و بیمار پس از جراحی بجز برش و بخیه چیزی در دهانش نمیبیند. بعد از طی شدن این مدت جراحی   جلسه دوم گذاشته میشود که بسیار جراحی ساده و راحتی است و طی آن روی ایمپلنت باز میشود و پیچی(healing abutment ) روی آن بسته میشود تا جهت قالب گیری آماده شود. این روش بیشتر در مواقعی که پیوند استخوان لازم است انجام میشود. هدف از جراحی دو مرحله ای جلوگیری از هر گونه فشار بر ایمپلنت است.

بارگذاری فوری یا  ایمپلنت فوری:

در این روش در روز جراحی قالب گیری هم صورت میگیرد و ظرف ۷۲ ساعت روکش ایمپلنت هم آماده میشود و روی ایمپلنت قرار میگیرد. ریسک این روش از دو روش  اول بیشتر است چون ایمپلنت هنوز جوش نخورده ولی روکش روی آن قرار داده میشود. این   تکنیک بیشتر برای نواحی زیبایی فک (دندان های جلویی ) و گاهی برای افرادی که زمان اندکی دارند(هموطنان خارج از کشور ،مدیران پرمشغله) انجام میشود اما باید شرایط استخوان و لثه بیمار عالی باشد.این تکنیک هم نیاز به تجربه و مهارت متخصص دارد.   این روش به بهترین نحو با تکنیک ایمپلنت دیجیتال قابل انجام است.

  • در هر سه روش دستورات مراقبت بعد از جراحی به بیمار داده خواهد شد.
  • در هر سه روش بعد از ۲ تا ۴ ماه درمان پروتز اصلی بیمار انجام خواهد شد که بسته به نوع پروتز بیمار بین ۱ تا ۴ هفته زمان احتیاج دارد.
  • پس از تحویل پروتز بیمار وارد مرحله نگهداری و مراقبتهای بعد از ایمپلنت خواهیم شد. که طی فواصل زمانی مشخص بیمار ویزیت و چکاپ میشود.

سوالات بیشتر در مورد ایمپلنت را در اینجا ببینید.

یک نظر بنویسید