دستورات بعدازعمل جراحی ایمپلنت

توسط: | برچسب ها: , , , | نظرات: 0 | مرداد ۸ام, ۱۳۹۶

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

بیماران لازم است مواردزیر را بعد از جراحی ایمپلنت رعایت کنند:

تورم: تورم بعد از ناحیه جراحی، غیر طبیعی نیست و معمولا تورم ۴۸-۲۴ساعت بعد از جراحی به حداکثر خود می رسد. برای کاهش تورم در روز اول از کمپرس یخ ( ۲۰دقیقه گذاشته و ۲۰دقیقه برداشته شود) و در روز سوم از کمپرس گرم استفاده کنید.

درد: بعد از رفتن بی حسی ممکن است درد مختصری داشته باشد که می توانید از مسکن های تجویز شده ( نظیر ایبوپروفن ۴۰۰ mgهر ۶-۴ساعت) استفاده کنید.

سیگار: در صورت امکان بیماران باید از مصرف دخانیات و الکل به مدت ۲-۱هفته پس از جراحی خودداری کنند.دود و گرمای موجود در سیگار از طریق کاهش قدرت دفاعی بدن اثرات سوء در نتیجه درمان شما دارد.

تغذیه:۳-۲ساعت بعد از جراحی از خوردن و شستشوی دهان خودداری کنید و بهتر است در روز اول از نی برای نوشیدن استفاده نکنید. در صورت امکان در ۴۸ساعت اول بعد از جراحی ازا غذاهای نرم و سرد استفاده کنید و سپس بتدریج به رژیم غذایی معمول بازگردید.

فعالیت روزمره: می توانید به فعالیت روزمره با شرایط احتیاط ادامه دهید. ۳روز اول پس از جراحی از ورزش های سنگین، حمام آفتاب و سونا جدا خودداری کنید.

خونریزی:خونریزی و نشت خون بعد از جراحی دهان، به مدت چند ساعت طبیعی است ولی در صورت بروز خونریزی به نحوی که در دهان لخته ایجاد شود یک گاز استریل بر روی ناحیه جراحی شده قرار دهید که ناحیه کاملا با گاز پوشانده شود و سپس به مدت ۳۰دقیقه تحت فشار یکنواخت قرار دهید و در صورت ادامه خونریزی این عمل را تکرار نمایید. اگر باز هم خونریزی ادامه داشت با مطب تماس بگیرید و به هیچ عنوان از شستشو برای قطع خونریزی استفاده نکنید.

دهانشویه: روز بعد از جراحی می توانید از دهانشویه آنتی باکتریال( نظیر لیسترین یا کلرهگزیدین) روزی ۳مرتبه ۱۰-۷روز استفاده کنید. علاوه بر آن می توانید در طول روز از آب نمک ( سرم شستشوی فیزیولوژیک) نیز مرتب برای شستشوی دهان استفاده نمایید. این کار به تمیز نگه داشت ناحیه جراحی شده و به ترمیم زخم کمک می کند.

بهداشت دهان: در جراحی های کوچک و متوسط مسواک زدن از فردای جراحی بلامانع است، فقط دقت نمایید روی ناحیه جراحی مسواک زده نشود و در جراحی هایی که از پانسمان جراحی به عنوان پوشش استفاده می شود نباید روی پانسمان مسواک شود.همچنین در مواردی که امکان مسواک زدن به خاطر وسیع بودن ناحیه جراحی نمی باشد بیمار باید مرتبا از دهانشویه استفاده کند.استفاده از مسواک مخصوص پس از جراحی توصیه می شود.

کشیدن بخیه: بیمارانی که جراحی لثه و ایمپلنت شده اند ۱۰-۷روز بعد و بیمارانی که تحت جراحی پیوند لثه یا پیوند استخوان قرار گرفته اند. ۱۴-۱۰روز بعد باید بخیه ها برداشته شوند.

استفاده از پروتز متحرک پس از جراحی ایمپلنت: در صورتی که از پروتز متحرک استفاده می کنید حداقل برای ۱۰روز از آن نباید استفاده کرد و پس از آن باید پروتز در نواحی که ایمپلنت شده است، ریلیف شود و زیر پروتز  soft liner قرار داده شود و تا حد امکان سعی شود در ساعات غیر ضروری از دهان خارج شود.

چگونه باید ازایمپلنت مراقبت کرد؟

عدم رعایت بهداشت دهان ودندان دلیل عمده ای برای ازدست رفتن ایمپلنت به شمارمیرود.شما باید درست مثل یک دندان طبیعی ازدندان جدید مراقبت کنید . استفاده ازنخ دندان،دهانشویه ومسواک حداقل دوباردرروزازاهمیت زیادی برخورداراست. بدین ترتیب باویزیتهای دوره ای مداوم توسط دندانپزشک شما صاحب دندانی شده اید که به لثه و یادندانهای مجاور آسیبی وارد نکرده است.

وسایل بهداشت ایمپلنت:

برای بهداشت ایمپلنت از محصولات زیر استفاده نمایید:

-مسواک مخصوص ایمپلنت

-دهانشویه

-خمیر دندان مخصوص ایمپلنت

-نخ دندان مخصوص ایمپلنت

-واتر جت دندانی یا آبفشان(واترپیک)

یک نظر بنویسید